Tradiční výšlap na Lysou horu připadl na druhou lednovou sobotu roku (14.1.2023). Ve snaze nechodit pořád ty samé trasy jsme zvolili opačný směr od parkoviště v Malenovicích a hotelu Rajská bouda. Vzhledem k nízkému základnímu počtu účastníků, kteří se sešli v HD (5), byla zvolena doprava autem na nádraží Paskov. Odtud jsme se projeli do Frýdlantu  n. O. dvouposchoďovým vlakem City elefant, a na nádraží se k nám připojil šestý účastník. Původní přestup ve Frýdlantu jsme neměli původně stihout a čekat zde 50 minut, ale bylo štěstí, že řidička autobusu čekala déle, než bývá zvykem a tak jsme mohli využít busu a dorazit na místo začátku už v čase 7.20 hod. Start doprovázela zatažená obloha a cesta ubíhala v poklidu, podél studánky na rozcestí, s osvěžením, až k Veličkům. Zde jsme chvíli poseděli a vyrazili dále. Další úsek cesty byl okořeněn hledáním další studánky, kterou jsme zřejmě minuli o odbočku dříve, a poslušně se vrátili zpět na hlavní cestu. Během tůry jsme potkávali daleko méně lidí až k posezení na Lukšinci. Druhá část cesty vedla více frekventovaným úsekem s pravidelnými zastávkami, v lesních úsecích na úpatí hory, na planině až přes poslední úsek na vrchol. Po zdolání hory jsme zaujali pozice v Bezručově chatě a v klidu poseděli a poobědvali. Poslední úsek k mohyle, společná fotografie a hurá dolů. Stejnou trasou až k Lukšinci nás provázely zástupy lidí, kteří na vrchol teprve stoupali. Zde jsme se napojili na tradiční výstupovo-sestupovou trasu spisovatele Petra Bezruče až k nádraží na Ostravici. Původně zamýšlenou zastávku v restauraci Sauna jsme zaměnili na posezení v Bistru. Přesun vlakem do Paskova a zakotvení v Hospůdce Balkán na večerní pohodu a odtud autem až zpět do HD. Letos, stejně jako vloni se zúčastnilo 6 odvážných a budeme doufat, že skutečně už příští rok bude s více účastníky.
 

 

Aktualizováno (Pondělí, 13 Únor 2023 20:04)