Akce na konci dubna již patří nedílně k symbolům jara a je nám ctí v rámci toho pořádat každoroční slavnost. A nejinak tomu bylo i v letošním roce. Drobná patálie přišla hned v samém závěru, kdy bylo potřeba sehnat strom. V minulých letech jsme využívali stromů, darovaných občany, kdy jim například překážely nebo je ohrožovaly na jejich pozemcích nebo v lesech. Letos se žádný dárce nenašel, tak byla po dohodě s vedením obce pokácena pro svůj špatný stav, jedna z tůjí před hasičským domem. Dopolední přípravy prostoru před HD a nachystání vybavení doprovázelo hezké počasí. Odpoledne byla dorostenkami nazdobena májka, aby mohla čekat na slavnostní postavení ve večerních hodinách. Ve stáncích s občerstvením byla k mání klasická nabídka, grilované makrely, steaky, uzené klobásy a párky v rohlíku, a taky jedna novinka, smažené bramborové hranolky, připravované v naší nové dvoufritéze. V garáži se čepoval Radegast a byl zde široký sortiment alko i nealko nápojů a drobných pochutin. K tanci a poslechu hrála celý večer kapela HEC. V sále HD byla po loňsku znovu uspořádána výstava LEGO našeho člena Jakuba Dvorského. Děti mohly vyhrát drobné ceny v dětské tombole. Když večer nadešel, chopili se májky členové a ruku přiložili občané a s komentářem vztyčili májku. Návštěvníci se bavili tancem i poslechem a s radostí užívali klidu a pohody. Ke starým tradicím ale také patří její hlídání v noci z 30. dubna na 1. května, aby ji někdo z vedlejší vesnice neporazil nebo neodříznul. To by totiž znamenalo ostudu pro celou vesnici. Mít v obci májku je čest a spolky, které ji staví, mívají na konci období i její pokácení, buď jako další veřejnou akci, nebo alespoň pro své členy, stejně jako u nás. Nicméně v průběhu května došlo k další politováníhodné a odsouzenínutné akci, kdy parta vandalů z Příbora z noci z 18.5. na 19.5.  nařezala kromě naší májky i v Petřvaldíku, Studénce a Albrechtičkách. Naštěstí zaprvé nedošlo k jejímu pádu nebo ohrožení zaparkovaného vozidla FORD a zadruhé byla skupina chycena v Košatce, aby nemohla páchat další ohrožení. Májka byla v dopoledních hodinách 19.5. bezpečně skácena a my jsme přišli o kácení, které vždy probíhá zpravidla na konci května nebo o víkendu na začátku června.                      Další fotografie ve fotogalerii.

 

Aktualizováno (Pondělí, 10 Červen 2024 13:09)